Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Jan Drobný

9. 10. 2017

Stál u zrodu fotbalového týmu lidí s duševním onemocněním

Rodák z Neratovic Jan Drobný po ukončení studia střední školy sociálně – právní, začínal koncem 90. let minulého století ve Fokusu Mladá Boleslav jako sociální pracovník u lidí s duševním onemocněním. Pak rok pracoval v dětském domově a v roce 2004 se přestěhoval na dlouhým osm let do Anglie. V Manchesteru pracoval jako klíčový pracovník v terénním psychiatrickém týmu a zároveň studoval na vysoké škole studijní obory - dětství a dospívání a ještě sportovní management.

Jan Drobný Jan Drobný

Zájem o psychicky postižené občany

Po návratu do Česka pracoval nejprve v Brně, kde se věnoval plaveckému rehabilitačnímu výcviku pro tělesně postižené. „Byla to práce velmi zajímavá a inspirativní, ale přesto mě stále více přitahovala oblast duševního zdraví,“ vzpomíná pan Drobný. Proto odešel do Prahy a začal působit ve Fokusu Praha, který se věnuje právě lidem s duševním onemocněním. „Zajímal jsem se o lidi, na které se společnost dívala divně. Sám jsem měl potřebu se vyčleňovat a vypadat jinak. To se mi myslím docela dařilo. Už od mládí mě přitahovaly lidské příběhy, i když často nebyly zrovna veselé. Odlišnosti jsem vnímal spíš pozitivně a inspirativně,“ vysvětluje svůj zájem o psychicky postižené občany Jan Drobný. V současné době pracuje jako terénní sociální pracovník Centra duševního zdraví pro Prahu 8 což je společné pracoviště Fokusu Praha a Psychiatrické nemocnice Bohnice. „Když jsem do pražského Fokusu nastoupil, překvapilo mě, jak je velký i jak se stále rozrůstá vzhledem k pestrosti služeb, které nabízí. Služby jsou navíc vysoce kvalitní,“ uvádí pan Drobný.

Fotbal pro mě znamená radost

Jan Drobný měl vždy velmi blízko ke sportu, především k fotbalu. Ten hrál v minulosti aktivně a v různých soutěžích. Vždy působil jako brankář, ale dobře dokáže zahrát i v poli. „V minulosti jsem chytal druhou dorosteneckou ligu za Spolanu Neratovice a poté za dospělé v Mlékojedech a Mnichově Hradišti. Fotbal jsem hrál i za svého pobytu v Anglii za tým Kartel FC,“ říká Jan Drobný. Láska k fotbalu společně s jeho zaměstnáním u duševně postižených lidí ho přivedla k zajímavému projektu. „Vše začalo ještě za mého působení v mladoboleslavském Fokusu. V roce 1998 nám přišla nabídka od organizace Pro Monte zúčastnit se fotbalového turnaje lidí s duševním onemocněním v Rakousku. Spojili jsme se proto s Fokusem v Praze, sestavili kombinovaný tým a vyrazili do Lince. Tento tým v batikovaných tričkách a mnohdy bez kopaček, jen v teniskách začal tehdy svou anabázi po Evropě,“ vysvětluje Jan Drobný. Od té doby se tým zúčastnil více než 30 zahraničních turnajů , především v Německu a Rakousku, ale také například v Itálii nebo Anglii. Poslední turnaj absolvoval pan Drobný v květnu letošního roku v bavorském Mnichově. Jako vedoucí týmu zajišťoval prakticky vše – finanční podporu od FAČRU, dresy mimochodem reprezentační ČR, přípravu týmu na pravidelných úterních trénincích na hřišti v PN Bohnice, sám tým složil a sám v něm také hrál a byl velkou oporou. V Mnichově začal na svém tradičním postu v brance, ale když si to situace vyžadovala, nastupoval úspěšně i jako hráč v poli a v turnaji se zapsal i do listiny střelců. Tento muž kromě vedení fokusáckého fotbalu se též angažuje v rodící se síti M.E.N.S., která podporuje sportování lidí s handicapem duševního postižení. „Sport a především fotbal pro mě znamená radost, svobodu, místo, kde má každý možnost být sám sebou. A pokud se to netýká zvrhlého světa profesionálního sportu, také místo, kde se můžou mazat všechny rozdíly světa,“ uzavírá Jan Drobný, muž který pro svou práci vyloženě žije.

Text a foto: Luboš Hora-Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |