Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Ing. Lenka Poláčková

28. 6. 2017

Začalo to nešťastnou láskou

Paní Lenka Poláčková z Prahy je bývalou vynikající sportovkyní a československou reprezentantkou ve sportovní gymnastice. Na ME 1969 získala stříbrnou medaili, když na třetí místo odsunula legendární rumunskou gymnastku Nadiu Comaneciovou. Kromě toho všestranná paní Lenka vystudovala vysokou školu – ČVUT, obor výpočetní technika. Aby toho nebylo málo, angažovala se i v kultuře a sama složila texty i hudbu ke dvěma písničkám –Milenci v dešti a ve slunci a Milenci v nebi a na zemi. Sám jsem se v bohnickém Peer klubu přesvědčil, jak slova obou písniček jsou krásně melodická a stejně taková je i hudba. Řekli bychom všestranně úspěšná žena, ale.....

Ing. Lenka Poláčková Ing.Lenka Poláčková

Psychické problémy

První psychické problémy postihli paní Lenku již v 19 letech. Důvod? Nešťastná láska. Velmi citlivá dívka se s tím jen velmi těžko vyrovnávala. „V této době jsem dokonce musela vyhledat pomoc ambulantního psychiatra Tahle nešťastná láska mne pak ovlivnila vlastně na celý život,“ vzpomíná kdysi tolik úspěšná žena. I přesto si původně vyučená prodavačka udělala nejprve večerně maturitu a nakonec vystudovala vysokou školu. První hospitalizaci prodělala už vdaná paní Lenka v Psychiatrické nemocnici Praha-Bohnice v roce 2000. „Manžel tehdy trval na druhém dítěti, ale já z toho měla strach. Dal mi tedy „nůž na krk“ způsobem buď druhé dítě nebo rozvod. Skončilo to naším rozvodem,“ říká paní Poláčková. Vlastně vynucený rozvod v roce 2009 mladé ženě ještě více psychicky přitížil. To už ale měla částečný invalidní důchod a nakonec ji přiznali i plný. Na psychiatrii byla totiž hospitalizována vícekrát. Po rozvodu si našla přítele. Žili spolu, klapalo jim to, ale přítel brzy zemřel.

V současné době je paní Poláčková znovu hospitalizována v pražských Bohnicích. K léčbě přistupuje aktivně. Pravidelně navštěvuje místní Peer klub, kde se dokonce učí anglicky. Doma má nového přítele a jejich vzájemný vztah je velmi dobrý. Paní Lenka se už moc těší, až se k němu vrátí. Vzhledem k tomu, že se v Bohnicích léčí dobrovolně, nemělo by to dlouho trvat.

Text i foto: Luboš Hora – Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |