Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

František Kupec

25. 4. 2017

Sport i kultura naplňují jeho život

František Kupec oslaví v prosinci letošního roku již 85. narozeniny. Narodil se sice v Praze, ale velkou většinu svého života prožil na Kladně, kde také trvale bydlí. V mládí sám hodně sportoval, byl brankářem fotbalového dorostu SK Kladno, ale soutěžně hrál především basketbal a tenis. Nikdy sice nebyl vrcholovým sportovcem, ale mimořádnými sportovními výsledky z mládí se pochlubit může. Sám na to vzpomíná: „V roce 1957 jsme se společně s Pavlem Kordou stali tenisovými přeborníky československé armády ve čtyřhře.“ Ještě více se ale věnoval basketbalu. Nejenže ho výborně hrál, ale v 60. a 70. letech byl i kvalitním basketbalovým trenérem a především rozhodčím v nejvyšší soutěži.

František Kupec František Kupec

Aktivní sportovní činnost je jen jedna část života Františka Kupce. Tou druhou je činnost společenská a kulturní. Řadu let byl konferenciérem kulturních i společenských akcí. Po roce 1989 zastával významnou funkci v užším vedení tehdy mamutího podniku POLDI SONP Kladno. Od roku 1990 byl předsedou hokejového oddílu Poldi Kladno v nejvyšší hokejové soutěži. Z této funkce však sám odstoupil poté, co kladenští hokejisté za dosud nevyjasněných okolností vypadli v play off semifinále extraligové soutěže. (Semifinále bylo tehdy pravděpodobně nesportovně ovlivněno ze strany soupeře). Kupec poté zastával funkce předsedy celé TJ Poldi Kladno a později Sdružení Sportovních Klubů Kladno. S funkcionářskou prací nepřestal ani poté, co v polovině 90. let odešel do důchodu.

Všestranně aktivní senior

František Kupec je stále je vysoce aktivní jak ve sportovních, tak v kulturních organizacích. Je spoluzakladatelem organizace Sportovních areálů města Kladna /SAMK/. Je dlouholetým předsedou Klubu přátel divadla, členem Školské rady Sportovního gymnázia v Kladně i předsedou dozorčí rady výše uvedených SAMK, jejichž byl spoluzakladatelem. Stále se snaží být všemožně aktivní ku prospěchu sportovní i kulturní činnosti. „Naštěstí nemám žádné vážnější zdravotní problémy, a proto mi zatím nic nebrání angažovat se v různých organizacích,“ uvádí skromně muž, který nevynechá jako divák jediný hokejový zápas klubu jehož byl před lety předsedou. I kultura je nadále neodmyslitelnou částí jeho života. Pravidelně navštěvuje divadelní představení v kladenském divadle. Kromě toho se věnuje chataření a velmi rád řídí auto. V rodinném životě se těší ze dvou dětí, sedmi vnoučat i čtyř pravnoučat. „Především si velmi vážím své manželky Olgy, která mi vždy byla velkou oporou, a ve všech mých činnostech mě všemožně podporovala. Však také naše manželství trvá už celých 64 let,“ uzavírá stále všestranně aktivní František Kupec.

Text i foto: Luboš Hora

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |