Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.
Michal Novák

Michal Novák

4. 7. 2019

Žije sportem, především fotbalem

Čtyřiatřicetiletý Michal Novák pochází sice z Příbrami, ale již celých 14 let bydlí v Praze. Už v dětském věku trpěl poměrně silnými úzkostmi, ale v tomto období se nikdy neléčil na psychiatrii, a to ani ambulantně. Až ve 22 letech musel poprvé své problémy začít řešit. Začal s ambulantní léčbou ovšem ne u psychiatra, ale u psychologa. Pravidelně docházel na individuální psychoterapii a tento způsob léčby u něj trvá vlastně až do současnosti. Později musel být hospitalizován v Psychiatrické nemocnici v Praze-Bohnicích. „Je to moje jediná hospitalizace v psychiatrickém zařízení za celý život. V Bohnicích jsem tenkrát strávil asi půl roku,“ vzpomíná sympatický mladý muž. Diagnóza už ale byla horší. Jednalo se totiž o ataku schizofrenie. Proto mu byl už tenkrát přiznán invalidní důchod, byť jen I. stupně.

celý článek
Josef Vimmer

Josef Vimmer

4. 6. 2019

Stále aktivní i po osmdesátce

Rodilý Kladeňák Josef Vimmer již překročil věk 80 let. Je bývalým vynikajícím sportovcem a později i sportovním trenérem. Již v dorosteneckém věku získal dva tituly mistra republiky s týmem kladenských fotbalistů a jeden s hokejisty. Když přecházel z dorostu mezi dospělé, rozhodl se pro hokejovou kariéru. Za Kladno nastřílel neuvěřitelných 659 branek. Po ukončení aktivní hráčské činnosti pracoval jako trenér, nejen u týmu Poldi SONP Kladno, ale i u dorostenecké a juniorské hokejové reprezentace tehdejšího Československa. Reprezentační tým do 18 let přivedl k titulu Mistrů Evropy a s týmem do 20 let vybojoval hned tři bronzové medaile na Mistrovství světa. Později trénoval i v zahraničí.

celý článek
Zdeněk Kofent

Zdeněk Kofent

4. 6. 2019

Zahradu má místo cvičení

Zdeňka Kofenta z Družce u Kladna pamatují jako fotbalistu již jen vyložení pamětníci. Přitom tento senior kopal v minulosti více než 10 let nejvyšší fotbalovou soutěž za Kladno a na vojně též za někdejší vojenský oddíl TANKISTA PRAHA. Několikrát reprezentoval československou juniorskou reprezentaci i československý tým do 23 let. „V juniorském reprezentačním týmu jsem si zahrál vedle takových borců, jako byli Popluhár, Kvašnák, nebo Pospíchal.

celý článek
Třikrát odložený výlet na Říp se nakonec uskutečnil

Třikrát odložený výlet na Říp se nakonec uskutečnil

1. 6. 2019
Od konce lonského prosince pořádám pro zaměstance ,,Dobrého místa" turistické výlety po památkách České republiky. Ten první na pražský Vyšehrad byl nejméně povedený, třebaže měl největší účast. Ty tři další, konkrétně na Okoř a Budeč, na Konopiště a Kožlí a naposledy na památný vrchol Řípu už byly mnohem lepší.
celý článek
Jindřich Karas

Jindřich Karas

7. 5. 2019

I silnou vůlí překonal těžkou nemoc

Mistr republiky nejen v hokeji, ale i ve fotbale Jméno Jindřicha Karase je pamětníkům kladenského sportu dobře známé. V první polovině 70. let Jindřich Karas hokejovou kariéru na vrcholové úrovni ukončil. Poslední tři sezony si zahrál legálně v Německu a po návratu hrál ještě několik let v nižších soutěžích. Krutý zlom v jeho životě přišel v 90. letech.

celý článek
Jaroslav Hošta

Jaroslav Hošta

7. 5. 2019

Sportu je stále věrný

Pan Jaroslav Hošta z Kladna je už sedmdesátník, ale stále je pracovně aktivní. V mládí hodně sportoval, a to hned v několika odlišných disciplínách. Vedle fotbalu a hokeje se věnoval i atletice a gymnastice. Již 40. sezonu je pořadatelem při hokejových zápasech kladenských Rytířů. Dokonce hlavním pořadatelem je na kladenském fotbalovém stadionu Františka Kloze, kde hrají svá divizní utkání fotbalisté SK Kladno. Sportu se ale pan Hošta věnuje i aktivně, byť samozřejmě již na rekreační úrovni. Stále jezdí na kole a snaží se i jinak udržovat v dobré tělesné kondici. O jeho pořadatelské práci jsem si s ním povídal.

celý článek
16. ročník FOKUS CUPU

16. ročník FOKUS CUPU

15. 4. 2019

V neděli 14.4 probíhal již 16. ročník fotbalového turnaje lidí s duševním onemocněním tzv. FOKUS CUPU. Turnaj byl jakousi generálkou i motivací na jiný, podobný a velký turnaj tv. EASI Cup 2019-bez předsudků, který se s vysokou mezinárodní účastí týmů z velké části Evropy uskuteční v červenci letošního roku v Praze.

celý článek
Výlet na Konopiště se prodloužil o ,,Kožní“

Výlet na Konopiště se prodloužil o ,,Kožní“

8. 4. 2019

V neděli 8.4 jsem v rámci spolku ,,Dobré místo“ pořádal další turistický výlet po turistických zajímavostech i architektonických památkách České republiky. Přestože šlo během pouhých dvou týdnů již o druhý výlet, někteří účastníci jako Zuzanka, nebo Ondra se ho zúčastnili opětovně, jiní jako Katka a Tomáš, byli úplnými nováčky. Cílem výletu byla tentokrát poměrně členitá a kopcovitá krajina Benešovska.

celý článek
Evelína Hejnová

Evelína Hejnová

3. 4. 2019

Chtěla by se věnovat psychoterapeutickému výcviku

Třiatřicetiletá Evelína Hejnová z Prahy má psychické problémy už od dětství. V tomto období se však nikdy neléčila na psychiatrii, a to ani ambulantně. „Bylo mi asi 12 let, když se u mě začaly projevovat první alarmující příznaky. Tehdy se jednalo především o velkou vnitřní nejistotu a zmatek, což následně vedlo k sebepoškozování, konkrétně pořezáním na ruce, a přidaly se i problémy s anorexií,“ vzpomíná Evelína. Při studiu na osmiletém gymnázium se její problémy prohlubovaly. Přidaly se deprese a Evelína měla i tendence k jakémusi magickému myšlení. Přesto se stále zatím obešla bez pomoci psychiatrů. „Studium jsem krátce před maturitou přerušila a místo toho odjela na rok do Anglie, kde jsem absolvovala kurs angličtiny a pracovala. Odmaturovala jsem až po návratu, navíc na jiném gymnáziu. Po maturitě jsem se vrátila do Anglie a začala studovat psychologii v Londýně,“ říká mladá žena.

celý článek
Karel Nutil

Karel Nutil

3. 4. 2019

Má rád sport

Sedmadvacetiletý Karel Nutil z Prahy si už v životě něco prožil i protrpěl. Již v dětském věku mu lékaři objevili nádor na hlavě. Ten mu v 15 letech úspěšně a bez následků odoperovali. Horší to bylo s jeho psychikou. Problémy měl již v dětství. Kvůli své hlavní diagnóze, kterou je porucha osobnosti, nedokázal nikdy zvládat konfliktní situace, a proto byl často hospitalizován v psychiatrických zařízeních. Na konflikty vždy reagoval neadekvátně a v takových situacích byl schopen kohokoli napadnout především slovně, a někdy i fyzicky. Již v dětském věku se léčil na psychiatrii a to jak ambulantně, v některých případech byl i hospitalizován buď v Psychiatrické nemocnici v Praze Bohnicích nebo v Opařanech. „Učil jsem se kuchařem. Při jednom konfliktu na učilišti jsem dal učitelce facku, a proto mě z učňáku vyhodili,“ vzpomíná Karel.

celý článek
starší články

Well Being

Z angličtiny převzaté slovní spojení „well being“ označuje pocit životní pohody a spokojenosti. Patří k němu zdraví, sociální zajištění, rodinné zázemí, možnost seberealizace, pracovní uplatnění za přiměřenou odměnu, svobodné rozhodování o vlastním životě, trávení volného času, atd. Pro lidi, kteří mají zdravotně-sociální problémy, začíná cesta k návratu do normálního života – k rodině, přátelům, práci, koníčkům – na poli zdravotní péče, komplexně pojaté rehabilitace a sociálních služeb.

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2019 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |