Krizová karta je tu i pro vás - LideMeziLidmi.cz | Zdravotně sociální portál
Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Krizová karta je tu i pro vás

Novinkou na trhu je Krizová karta. Je to jednoduchá pomůcka, která je využitelná prakticky ve všech situacích. Byla vytvořená proto, aby dokázala za svého nositele požádat o laickou pomoc bez speciálních znalostí. Nejedná se o klasickou první pomoc, ale o pouhé splnění úkonů, které jsou na kartě vytištěny. Například epileptik cítí přicházející záchvat, astmatik není schopen mluvit, diabetikovi je na omdlení, dítě zabloudilo a netrefí domů, senior si nevzpomíná, kde bydlí. Ne každý je komunikativní a pro někoho je problém oslovit cizí osoby.

Krizová karta je tu i pro vás

Záleží na formě žádosti

Krizová karta má na své přední straně sdělení o jakou pomoc se jedná V případě závažných zdravotních obtíží je na kartě jasné sdělení, jak s postiženým v daném okamžiku manipulovat, že je nutné zavolat záchranku a o jaký typ zdravotních problémů se pravděpodobně jedná (astma bronchiale, hrozí srdeční selhání, epilepsie, riziko diabetického kómatu apod.). Na druhé straně jsou obvykle závažné diagnózy, významné alergie nebo léky, dále kontakty na lékaře, na rodinu nebo osoby blízké. Karta je určená také dětem, a to jak zdravým tak handicapovaným a seniorům. Jednoduchá informace „ztratil jsem se“ a k tomu adresa, telefon na rodinu, případně další příbuzné nebo blízké a zdánlivě bezvýchodná situace může být hladce vyřešena. Vždyť stačí malá nepozornost v nákupním centru a stres zažije nejen potomek, ale i jeho rodiče. Nebo se dědeček přestěhoval a nevzpomíná si na cestu domů. Informace na kartě jsou vždy „šité na míry“ svému nositeli, takže maximálně užitečné.

Údaje nejsou zneužitelné

Krizová karta neobsahuje veškeré údaje, ale jen ty, které jsou nezbytné pro poskytovanou pomoc a jsou uvedeny v takové podobě, kterou si majitel karty sám zvolí. Záměrně nevyužívá technické prostředky, aby údaje na ní nezůstaly bez potřebného technického vybavení nečitelné. Název Krizová karta vychází z toho, že krize může být pro každého z nás odlišný pojem. Pro někoho při krizi jde o život, pro jiného je krizí situace neřešitelná vlastními silami a vyžadující pomoc další osoby. Mnozí lidé se stydí, nechtějí obtěžovat nebo mají strach a raději o pomoc vůbec nepožádají. A přitom je prokázané, že třetina lidí sama od sebe nenabídne pomoc neznámé osobě. Ale přes 90 % lidí se nezdráhá pomoc poskytnout, pokud jsou osloveni.

Jednoduše při sobě

Krizová karta je odolná a téměř nezničitelná, při ztrátě je snadno nahraditelná a lze ji jednoduše nosit – má stejnou velikost jako kreditní karta. Přibývá lidí žijících osamoceně, ale i ti, kteří žijí s rodinou, obvykle vycházejí za pochůzkami, na nákup nebo za kulturou sami. Často pak zůstávají sami i se svými krizemi. Jedná se zejména o seniory a osoby se zdravotním nebo tělesným postižením, ale také o cizince u nás a naše občany v cizině. Je dobré Krizovou kartu získat v předstihu a hlavně ji nosit u sebe.

Myslete na své blízké

Krizovou kartu si můžete objednat na www.krizovakarta.cz. Stačí vyplnit formulář a poslat jej na e-mail Info@krizovakarta.cz. Pokud nemáte přístup na internet, můžete si formulář k vyplnění objednat na mobilním čísle 604 918 104. Není podmínkou, aby objednavatel byl totožný s nositel karty. Lze ji tedy objednat i pro dítě, partnera nebo rodiče. Může tak být vhodným dárkem, který napoví, že vám na vašich blízkých záleží, že máte obavy o jejich bezpečnost a myslíte na ně i v situacích, kdy s nimi nemůžete být osobně.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |