Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Projekt jménem VIZDOM

28. 5. 2019

Odborné týmy pro včasnou pomoc při psychických obtížích začaly od dubna pracovat ve třech regionech: v Praze 8, v Plzni a v okrese Blansko. Lidé, kteří se potýkají s psychickými obtížemi, tak mohou zdarma využít zcela nový typ služby. Projekt jménem VIZDOM (včasná intervence u závažných duševních onemocněních) je součástí reformy psychiatrické péče a koordinuje ho Národní ústav duševního zdraví.

Projekt jménem VIZDOM

Nová služba cílí především na lidi, kteří se potýkají s psychickými problémy nově a neví si s nimi rady. Například problémy se spánkem a soustředěním, slyšení hlasů nebo náhlé změny nálady se někdy mohou rozvinout v závažnější psychotické onemocnění.

Konzultace v kavárně

Lidé s psychickými problémy si v daných regionech mohou o pomoc zažádat velice snadno. Na webových stránkách www.vizdom.cz naleznou kontakt na příslušný tým a domluví si setkání – to může klidně proběhnout u žadatele doma nebo například v kavárně. Na stejných webových stránkách je také k dispozici jednoduchý anonymní online test, kde si zájemci mohou otestovat, zda u nich aktuálně existuje riziko rozvoje duševního onemocnění a případně nalézt návod, jak dále postupovat.

„Týmy včasné detekce a včasné intervence se primárně zaměřují na snížení doby neléčené nemoci a předcházení hospitalizacím. Na rozdíl od služeb ambulantního psychiatra poskytují svým klientům komplexní podporu, navíc bez nutnosti dlouhé čekací doby na první objednání – týmy jsou k dispozici prakticky ihned. Jedinečné je i to, že se program zaměřuje také na vyhledání osob, které jsou v riziku rozvoje závažného duševního onemocnění. Týmy jsou proto v kontaktu s profesionály – praktickými lékaři a učiteli, kteří mohou pomoci osoby v riziku rozvoje zachytit a nabídnout jim pomoc,“ popisuje vysvětluje Mgr. Lucie Kondrátová z Národního ústavu duševního zdraví.

Více informací na:

http://www.vizdom.cz

http://www.vizdom.cz

- kry -

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2019 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |