Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Podpora zaměstnanost OZP

1. 3. 2019

K 31. 1. 2019 evidoval Úřad práce ČR v řadách uchazečů o zaměstnání 38 843 osob se zdravotním postižením (OZP). Tvořily 15,9 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 13 163 volných pracovních míst. Nejčastěji se jednalo o pozice pro pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, pomocníky v domácnostech nebo třeba pracovníky v informačních službách a montážní dělníky.

Podpora zaměstnanost OZP

OZP patří mezi nejohroženější skupiny uchazečů na pracovním trhu. ÚP ČR jim proto věnuje zvýšenou péči. Mimo jiné i prostřednictvím přesně cílených projektů. V rámci republiky realizuje 6 regionálních projektů přímého přidělení (RIP), které jsou určeny na podporu zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. Ke konci roku 2018 do nich vstoupilo celkem 1 986 lidí, 1 586 z nich úspěšně absolvovalo skupinové poradenství, 294 OZP prošly rekvalifikací, 463 klienti získali práci v rámci společensky účelného pracovního místa, 9 v rámci veřejně prospěšných prací a 18 uchazečů nastoupilo do práce na zkoušku.

Účastníkům projektů se dostává cíleného poradenství v rámci individuálních a skupinových schůzek či absolvují rekvalifikace. RIP zaměřené na podporu osob se zdravotním postižením:

1. ŽIVOT BEZ BARIÉR v Jihomoravském kraji 2. Práce bez bariér na Vysočině 3. Zdravotní postižení není hendikep v Karlovarském kraji 4. Bez překážek ve Zlínském kraji 5. Pracujeme s omezením v Olomouckém kraji 6. Šance pro zdravotně postižené ve Středočeském kraji -kry-

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2019 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |