Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Fotbal v Bohnicích a EASI CUP 2019

21. 3. 2019

Fotbal je pro lidi s duševním onemocněním ideálním prostředkem odreagování od psychických problémů. V areálu Psychiatrické nemocnice v Praze Bohnicích se každé úterní odpoledne, a to v jakémkoli počasí, včetně všech zimních měsíců, pravidelně scházejí lidé se zkušeností s duševním onemocněním společně se zaměstnanci pražského Centra duševního zdraví (CDZ). Na programu je fotbal. Trénuje se na místním hřišti, kde je kromě přírodního k dispozici i umělý povrch, a dokonce i elektrické osvětlení. Někteří hráči, zejména ti právě hospitalizovaní, se sice často mění, ale fotbal v Bohnicích takto přetrvává už dlouhé roky. A přetrvává nejen pravidelnými tréninky. Tento tým se několikrát do roka zúčastňuje mezinárodních turnajů lidí s duševním onemocněním a má tak možnost změřit své síly s dalšími týmy, zejména ze západní a jižní Evropy. A nejenže jezdí na turnaje do zahraničí, ale i sám je pořádá v České republice.

Fotbal v Bohnicích a EASI CUP 2019Mužstvo Prahy

Jak to začalo

Vše začalo před více než dvaceti lety v Mladé Boleslavi a Praze. „Pracoval jsem tenkrát ve Fokusu v Mladé Boleslavi a přišel email z Fokusu Praha, že je oslovilo rakouské Pro Monte, jestli nechceme přijet na turnaj. Hned jsem se toho chytil a společně s několika dalšími nadšenci jsme vytvořili boleslavsko-pražskou výpravu, a v batikovaných tričkách a teniskách jsme vyrazili na náš první turnaj. Nejspíš jsme skončili poslední, ale tam se to celé zrodilo. Byl jsem od začátku nadšený. Mohl jsem s klukama i holkama, které jsem znal ze služeb, zažívat úplně přirozené situace, a to jak na hřišti, tak i mino něj. Jednalo se o přirozenou zábavu spojenou s partou, cestováním i společným zájmem. No a od té doby jsme se zúčastnili už asi 80 turnajů a procestovali kus Evropy. Musím říct že „fokusáckej“ fotbal ovlivnil zásadně i můj život. Potkal jsem spoustu skvělých kamarádů. S mnohými jsem stále ve spojení,“ vzpomíná na začátky fotbalového týmu Honza Drobný - současný ředitel Fokusu Praha-Centrum Bohnice, pod které spadají Centra duševního zdraví pro Prahu 8 a Prahu 9.

Fotbalový tým CDZ Praha

On sám v minulosti fotbal aktivně hrával, a to 2. dorosteneckou ligu v Neratovicích i divizi za muže. Nejvíce si prý fotbalu užil v průběhu svého osmiletého pobytu v Anglii, kde odehrál celých sedm sezon za amatérský tým Kartel FC v Manchesteru. Tam byl dokonce dvakrát vyhlášen hráčem sezony. V současné době je nejen vedoucím týmu CDZ Praha, ale i jeho hráčem. Nastupuje na postu brankáře jako v minulosti v době aktivní hráčské činnosti, ale dokáže dobře zahrát i v poli. Nejen on sám, ale i další zaměstnanci CDZ, jako lékař Miro Pastucha nebo sociální pracovnice Míša Spálenková a Majka Mlatičeková za pražský tým nejen hrají, ale podílejí se na jeho organizaci. V loňském roce se fotbalový tým CDZ Praha zúčastnil několika turnajů v zahraničí. Navštívil opakovaně Německo a vyvrcholením pro celý tým byl několika denní letecký zájezd do anglického Barnsley. V obou zemích startovali již tradiční soupeři z Německa, Rakouska, Anglie, Walesu, Skotska, Holandska i některých dalších evropských zemí.

Mezinárodní turnaj v Praze

Letošní rok bude na sportovní akce pražského Fokusu opětovně bohatý. Již v únoru zahájil mezinárodním turnajem v rakouském Steyeru, v plánu jsou starty v Německu a možná i Španělsku, což by byl pro pacienty po loňské Anglii jistě znovu životní zážitek. Vrcholem by však mělo být červencové pořadatelství v Praze, a to turnaje EASI CUP 2019...bez předsudků. Na ten se zatím přihlásilo 19 týmů ze zahraničí a pět z ČR. „Jako pořadatel bych byl rád za účast 30 týmů. EASI CUP se letos bude pořádat už po šestnácté. V České republice bude po třetí a před tím jsem ho jako dobrovolník pořádal v roce 2006 v Mladé Boleslavi a v roce 2014 v Neratovicích. Jinak se tato akce pořádala v Německu, Rakousku, Holandsku, Itálii či Anglii. Letos se ale za pořadatelství postavil Fokus Praha a troufám si říci, že to bude největší a nejlepší EASI CUP za svou šestnáctiletou historii,“ říká Jan Drobný. Je to jedinečná příležitost uspořádat mezinárodní akci, která má hned několika přesahů. První je propagace zdravého životního stylu i pohybu nejen pro všechny přímé účastníky, ale i všechny lidi okolo. Skupinové aktivity mají i velký sociální význam. „Rozhodli jsme se, že s fotbalovým turnajem také rozjedeme osvětovou kampaň „..bez předsudků“. Fotbal je společenský fenomén, má ho ráda spousta lidí a je jedno jestli je člověku 10 nebo 70 let, jestli je věřící nebo atheista, lékař, sociální pracovník, nebo psychiatrický pacient s invalidním důchodem. Spojuje je fotbal,“ doplňuje pan Drobný.

Patronem turnaje se stal vítěz Ligy mistrů z roku 2005 a vicemistr Evropy z roku 1996 Vladimír Šmicer, oficiální záštitu převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vladimír Šmicer si již s pražským týmem na hřišti v Bohnicích i sám zatrénoval. Vše lze najít na webových stránkách :

http://www.easicup2019.cz

http://www.easicup2019.cz


Text a foto: Luboš Hora

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2019 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |