Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.
Skupina pro zotavení

Skupina pro zotavení

17. 7. 2019

Pořádá Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví. Těšit se můžete na 12 setkání, během kterých se v úzkém sdíleném kruhu zaměříme na naději, odvahu, trpělivost, víru a další "pomocníky" na cestě k zotavení. Skupina bude uzavřená, obsah jednotlivých setkání je navzájem propojený. Setkání bude konat každé pondělí mezi 17. a 19. hodinou.

celý článek
Navzdory bariérám

Navzdory bariérám

17. 7. 2019

Soutěž o nejlepší fotografie, které zobrazují okamžiky, kdy člověk se zdravotním postižením překonal stávající bariéry, ať už architektonické, informační nebo i mezilidské, vyhlašuje Vládní výbor pro zdravotně postižené občany.

celý článek
Dále k reformě

Dále k reformě

17. 7. 2019

V rámci probíhající Reformy péče o duševní zdraví vznikla souhrnná zpráva zaměřená na problematiku používání omezovacích prostředků v psychiatrických zařízeních. Je základní analýzou současného stavu, na niž naváže zpřesnění a standardizace způsobů, jakými mohou být pacienti v odůvodněných případech omezeni. Ministerstvo zdravotnictví v této oblasti již nyní spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací. V souladu s cíli celé reformy by výsledkem mělo být důslednější naplňování lidských práv duševně nemocných.

celý článek
EASI Cup 2019...bez předsudků!

EASI Cup 2019...bez předsudků!

9. 7. 2019

Je to sportovně osvětová událost nejen pro lidi s duševním onemocněním. Již 16. ročníku mezinárodního fotbalového turnaje se zúčastní 23 týmů z 13 evropských zemí a bude se konat ve dnech 16. až 18. července ve Sportovním areálu Pražačka v klidném a zalesněném prostředí v srdci Žižkova (Za Žižkovskou vozovnou 19/2716). Akci pořádá Fokus Praha, záštitu převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Patronem této události je Vladimír Šmicer.

celý článek
V Trutnově bude Centrum duševního zdraví

V Trutnově bude Centrum duševního zdraví

4. 7. 2019

Rada Královéhradeckého kraje schválila 7,5 milionu korun na podporu realizace pilotního projektu Centrum duševního zdraví RIAPS v Trutnově. V rámci Programu podpory Center duševního zdraví z Operačního programu Zaměstnanost podpořilo tento projekt Ministerstvo zdravotnictví ČR dotací ve výši 14 milionů korun.

celý článek
Bohnice na Housce

Bohnice na Housce

18. 6. 2019

Psychiatrické nemocnice Bohnice pořádá poslední víkend v červenci na nádvoří hradu Houska již 16. ročník akce Bohnice na Housce. Po celý víkend si budete moci vyzkoušet rozličná řemesla využívaná při pracovní rehabilitaci v Psychiatrické nemocnici Bohnice a zakoupit předměty, které vznikly v terapeutických dílnách a na odděleních. Na akci se také budou prezentovat spřátelené organizace Centrum duševního zdraví Prahy 8, Bona, o.p.s a Psychiatrická nemocnice Kosmonosy.

celý článek
Kouzelný klíč

Kouzelný klíč

18. 6. 2019

Psychiatrická nemocnice Bohnice vyhlásila XV. ročník literární soutěže pro pacienty a zaměstnance psychiatrických zařízení v České a Slovenské republice Kouzelný klíč 2019 – 2020.

celý článek
Zahradní terapie pomáhá

Zahradní terapie pomáhá

4. 6. 2019

Tréninková zahrada Centra pracovní rehabilitace (CPR) v královéhradeckých Malšovicích začala sloužit jako terapeutický prostor. „Klienti budou mít zahradu na starosti od A do Z, od přípravy půdy, přes sázení, plevání, zalévání rostlin až po sklizeň. Mimo psychické a fyzické dopady má zahradničení skvělé socializační účinky. Při práci se potkají jak zdravotně, tak sociálně vyloučení lidé, kteří se mezi sebou učí stavět mosty,“ ředitel Centra pracovní rehabilitace Mgr. Michal Vejprava.

celý článek
Příprava fotbalového týmu CDZ Praha

Příprava fotbalového týmu CDZ Praha

4. 6. 2019

Fotbalový tým Centra duševního zdraví Praha tvoří bývalí i současní pacienti především z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích i zaměstnanci Fokusu Praha -Centra Bohnice. Tento tým pravidelně trénuje každé úterní odpoledne na fotbalovém hřišti v areálu bohnické nemocnice. V letošním roce se již zúčastnil několika turnajů nejen v České republice, ale například i v Rakousku. V plánu je na měsíc září další výjezd do zahraničí, tentokrát do Belgie.

celý článek
Tréninkové bydlení v Náchodě

Tréninkové bydlení v Náchodě

28. 5. 2019

Pobočce organizace Péče o duševní zdraví v Náchodě se podařilo získat tréninkový byt a nabídnout tak lidem s dlouhodobou duševní nemocí rehabilitační formu bydlení.

celý článek
Projekt jménem VIZDOM

Projekt jménem VIZDOM

28. 5. 2019

Odborné týmy pro včasnou pomoc při psychických obtížích začaly od dubna pracovat ve třech regionech: v Praze 8, v Plzni a v okrese Blansko. Lidé, kteří se potýkají s psychickými obtížemi, tak mohou zdarma využít zcela nový typ služby. Projekt jménem VIZDOM (včasná intervence u závažných duševních onemocněních) je součástí reformy psychiatrické péče a koordinuje ho Národní ústav duševního zdraví.

celý článek
Kdo je Akademie Filantrop?

Kdo je Akademie Filantrop?

21. 5. 2019

Filantrop je komunitní centrum zaměřené na vzdělávání především dětí a mládeže. Každé dítě bez ohledu na zázemí má právo rozvíjet své sny a potenciál. Snahou je, aby si stanovily vlastní cíle, jejichž dosažení úspěšně rozvine osobnost každého jedince. Probíhá zde doučování dětí – klasickou i alternativní formou – koučing a charitativní bazárek Laskavost daru – projekt, který vznikl za účelem setkávání finančních prostředků pro sociálně znevýhodněné děti, které si nemůžou doučování z vlastních zdrojů dovolit. Prostředky z Hit Hitu půjdou do budoucna na rozšiřování centra o jógu v rámci mezigeneračního soužití.

celý článek
Jak se žije člověku s duševním onemocněním

Jak se žije člověku s duševním onemocněním

21. 5. 2019

Mohou mít lidé s duševním onemocněním smysluplné životní role? Mohou zastávat odpovědná povolání? Mohou mít blízké vztahy a zájmy jako všichni ostatní? S odpovědí pomůže dokument Jeden den – život s duševním onemocněním. Na vytvoření a natočení se svými nápady a dovednostmi podílelo téměř 40 lidí napříč profesemi a životními zkušenostmi. Dokument byl natočen v rámci projektu Komunitního centra pro Zotavení neziskové organizace Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví.

celý článek
Přednáška o významu peerů a svépomocných aktivit

Přednáška o významu peerů a svépomocných aktivit

21. 5. 2019

Národní ústav duševního zdraví pořádá veřejnou přednášku Richarda Weingartena: Význam peerů a svépomocných aktivit v systému péče o duševní zdraví (zkušenosti z USA, Brazílie a Nizozemska). Přednáška se bude konat v pondělí 27. května od 15 do 17 hodin ve Velké posluchárně NUDZ (Topolová 748, 250 67 Klecany).

celý článek
Target – podporované zaměstnávání

Target – podporované zaměstnávání

18. 4. 2019

Služba Charity sv. Alexandra v Ostravě - Dubině je určena pro lidi se zdravotním postižením, kteří hledají uplatnění na trhu práce. Pracovní konzultantky nabízejí individuální pomoc a podporu v celém procesu hledání práce a následném zapracování. Zároveň spolupracují se zaměstnavateli na území města Ostravy, kteří mají zájem zaměstnávat lidi se zdravotním postižením.

celý článek
V Dobrém místě se hraje pingpong

V Dobrém místě se hraje pingpong

3. 4. 2019

V neziskové organizaci Dobré místo, která sídlí v pavilonu 19 v areálu Psychiatrické nemocnice v Praze Bohnicích máme pingpongový stůl. Zahrát si stolní tenis sem přicházejí jak pacienti nemocnice, tak ti, kteří již byli propuštěni. A hra se stala oblíbenou zábavou i u některých zaměstnanců. Na předvánočním večírku uspořádali turnaj. A hráli všichni, tedy i ti, kteří si s pingpongovým míčkem příliš netykají. O výsledky přece vůbec nešlo. Teprve ve druhé části turnaje se začalo hrát na ostro.

celý článek
Národní akční plán pro duševní zdraví

Národní akční plán pro duševní zdraví

2. 4. 2019

Na tiskové konferenci a následném happeningu 1. dubna v Praze byl představen Národní akční plán pro duševní zdraví 2020 – 2030, který posouvá reformu psychiatrie na vládní úroveň a počítá se zapojením Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva spravedlnosti.

celý článek
KOLUMBUS hledá pacientského důvěrníka

KOLUMBUS hledá pacientského důvěrníka

2. 4. 2019

Pro nový projekt „Pacientský důvěrník a podpůrce“ v Praze hledá Spolek KOLUMBUS samostatné lidi se zkušeností s psychickým onemocněním, především OZP, kteří jsou schopni komunikovat s ostatními. Vhodný uchazeč by se měl zajímat o řešení sociálních problémů této skupiny. Jednou z podmínek přijetí je schopnost cestovat a navázat kontakt s těmito lidmi a docházet do areálu psychiatrických nemocnic.

celý článek
Setkávání lidí se zkušeností

Setkávání lidí se zkušeností

26. 3. 2019

Uživatelé jsou lidé obohaceni o zkušenost s duševním onemocněním. V jednotlivých krajích ČR se setkávají skupiny uživatelů, které, začínají tvořit zárodek uživatelského hnutí. Cílem tohoto hnutí je být hybatelem reformy péče o duševní zdraví, poradním sborem při tvorbě politik, změny sítě atd. Uživatelé chtějí být těmi, kteří budou konstruktivně přicházet s návrhy řešení problémů, které je trápí. Setkání spolupořádá spolek DIALOGOS (NÚDZ, Topolová 478, Klecany)

celý článek
Podpora nových služeb v péči o duševně nemocné

Podpora nových služeb v péči o duševně nemocné

26. 3. 2019

Realizátorem projektu na podporu Reformy psychiatrické péče je Ministerstvo zdravotnictví ČR v termínu duben 2018 – květen 2021. Jeho cílem je pilotní ověření služeb multidisciplinárních týmů pro oblast pedopsychiatrie, gerontopsychiatrie, adiktologie, ochranné léčby v mimonemocničním prostředí a ambulancí s rozšířenou péčí.

celý článek
Fotbal v Bohnicích a EASI CUP 2019

Fotbal v Bohnicích a EASI CUP 2019

21. 3. 2019

Fotbal je pro lidi s duševním onemocněním ideálním prostředkem odreagování od psychických problémů. V areálu Psychiatrické nemocnice v Praze Bohnicích se každé úterní odpoledne, a to v jakémkoli počasí, včetně všech zimních měsíců, pravidelně scházejí lidé se zkušeností s duševním onemocněním společně se zaměstnanci pražského Centra duševního zdraví (CDZ). Na programu je fotbal. Trénuje se na místním hřišti, kde je kromě přírodního k dispozici i umělý povrch, a dokonce i elektrické osvětlení. Někteří hráči, zejména ti právě hospitalizovaní, se sice často mění, ale fotbal v Bohnicích takto přetrvává už dlouhé roky. A přetrvává nejen pravidelnými tréninky. Tento tým se několikrát do roka zúčastňuje mezinárodních turnajů lidí s duševním onemocněním a má tak možnost změřit své síly s dalšími týmy, zejména ze západní a jižní Evropy. A nejenže jezdí na turnaje do zahraničí, ale i sám je pořádá v České republice.

celý článek
Čtení ze šuplíku v Ostravě

Čtení ze šuplíku v Ostravě

1. 3. 2019

Prezentaci autorských textů, která je zároveň destigmatizační akcí, pořádá 14. března v Ostravě MENS SANA, z.ú., pomáhající lidem s duševním onemocněním. Čtení ze šuplíku se bude konat v Knihovně města Ostravy (Ulice 28. října (u Sýkorova mostu) od 16:30 – 17:45 hodin.

celý článek
Podpora zaměstnanost OZP

Podpora zaměstnanost OZP

1. 3. 2019

K 31. 1. 2019 evidoval Úřad práce ČR v řadách uchazečů o zaměstnání 38 843 osob se zdravotním postižením (OZP). Tvořily 15,9 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 13 163 volných pracovních míst. Nejčastěji se jednalo o pozice pro pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, pomocníky v domácnostech nebo třeba pracovníky v informačních službách a montážní dělníky.

celý článek
Novinky ve středisku Výměník

Novinky ve středisku Výměník

1. 3. 2019

Sociálně terapeutická dílna organizace Péče o duševní zdraví v Pardubicích nabízí klientům možnost uplatnit jejich potenciál v nově vybudované keramické dílně. Klienti se v ní učí novým dovednostem a v budoucnu chtějí vést keramické kroužky pro veřejnost.

celý článek
Festival Na hlavu

Festival Na hlavu

13. 2. 2019

Už 3. ročník filmového festivalu Na hlavu uspořádal Národní ústav duševního zdraví a iniciativa NA ROVINU. Konal se ve dnech 31.ledna až 3. února v Městské knihovně v Praze.

celý článek
Skupina slyšení hlasů Hradec Králové

Skupina slyšení hlasů Hradec Králové

28. 1. 2019

V Hradci Králové vzniká nová Skupina slyšení hlasů. První setkání se uskuteční 30. ledna v Knihovně města Hradec Králové. Skupina nabízí svým členům možnost sdílení zkušeností se slyšením hlasů či se zrakovými vizemi.

celý článek
Nová Centra duševního zdraví

Nová Centra duševního zdraví

24. 1. 2019

Svůj provoz by nová centra měla zahájit postupně do července tohoto roku. Jsou to: CDZ Celsuz Brno, CDZ PN Brno, CDZ Hradec Králové, CDZ Cheb, CDZ Karlovy Vary, CDZ Kroměříž, CDZ Mladá Boleslav, CDZ Opava, CDZ Pardubice, CDZ Plzeň, CDZ pro Prahu 6, CDZ Strakonice, CDZ Tábor, CDZ RIAPS Trutnov, CDZ Uherské Hradiště. Každé z patnácti Center duševního zdraví vybraných pomocí náročného několikastupňového hodnocení může čerpat dotaci ve výši až 14,9 milionu korun po dobu 18 měsíců.

celý článek
Konference INSPO 2019

Konference INSPO 2019

16. 1. 2019

Začala registrace na konferenci INSPO 2019. Již 19. ročník konference o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami se uskuteční v sobotu 30. března 2019 v Kongresovém centru Praha.

celý článek
Alexandr Zvonek zvítězil podruhé v literární soutěži Internet a můj handicap

Alexandr Zvonek zvítězil podruhé v literární soutěži Internet a můj handicap

16. 1. 2019

Neslyšící Alexandr Zvonek se stal historicky prvním autorem, který v literární soutěži Internet a můj handicap zvítězil dvakrát. Výsledky již 14. ročníku této soutěže určené autorům se zdravotním postižením byly vyhlášeny 7. dubna 2018. Na druhém místě skončil vozíčkář Ivan Jergl a třetí místo získala nevidomá Klára Maršálková, shodou okolností všichni tři z Brna.

celý článek
Peer mentoring vozíčkářů

Peer mentoring vozíčkářů

14. 1. 2019

Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. v roce 2019 naplno spouští projekt Peer mentoringu. Cílem projektu je podpořit vozíčkáře krátce po úrazu míchy v návratu do aktivního života. Peer mentor je muž nebo žena s poraněním míchy. Žije na vozíku delší čas a žije ve srovnatelné kvalitě života jako zdravý člověk. Nové uživatele vozíku provází obdobím návratu do běžného života, k rodině, přátelům, do zaměstnání a do školy, ke sportu a dalším zájmům. Pomáhá rodinám a přátelům nových vozíčkářů vyrovnat se s postižením blízkého člověka a nalézt cestu, jak mu poskytnout nejvhodnější podporu.

celý článek
starší články

Novinky

Zajímavé akce a projekty firem a sdružení, upoutávky na nové produkty či služby pro zdravotně postižené.

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2019 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |