Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Kreativní centrum Pro svůj úsměv

30. 4. 2012
Zdravotně postižení lidé mají v mnoha oblastech život těžší než lidé zdraví. Často se však stává, že co bylo handicapovaným lidem ubráno na zdraví, bylo jim někdy přidáno na kreativitě, ať už v oblasti výtvarné, literární nebo rukodělné. Někdy svůj talent mohou objevit v rozličných kursech. V Jihlavě existuje Kreativní centrum Pro svůj úsměv, které pořádá kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou (tužkou nebo pastelem), pletení z pedigu, vyrábění z Fima, korálkování, výrobu svíček nebo malování na trička. Zaujal mě kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Přesvědčila jsem také své dvě dcery a společně jsme se zařadily mezi ostatní účastnice kurzu, jejichž věkový rozsah byl 9 – 60 let, a začaly jsme pronikat do tajů kresby tužkou.
Kreativní centrum Pro svůj úsměv

Tohle nikdy nezvládnu!

Na dvoudenní kurz jsme si měly přinést vlastní černobílou fotografii. Kdo ji neměl, mohl si vybrat z nabídnutých fotografií herců a zpěváků. Lektorky Ivana Hanzalová a Zuzana Mátlová si nás 12 účastnic rozdělily do dvou skupin. „Prvním Vaším úkolem bude během několika minut nakreslit portrét podle fotografie tak, jak to umíte nejlépe,“ zadaly nám práci. Když jsme ji dokončily, trochu jsme se za své nepříliš zdařilé výtvory styděly a byly jsme zvědavé, jak naše díla budou vypadat po absolvování kurzu. Pak následoval trénink. „Kreslete nyní současně levou i pravou rukou. Kreslete různé tvary a obrázky, abyste vyladily pravou a levou mozkovou hemisféru,“ vybídly nás lektorky. Jedna z nich nám předvedla jednoduchá, většinou nelogická cvičení, zaměřená na harmonizaci obou hemisfér. Zkoušely jsme se také zaměřovat na detaily a odhad vzdáleností postupným rozkreslováním obrázku. Seznámily jsme se s technikou kreslení tužkou pomocí bodů a stínování. Je až s podivem, kolik se v jedné obyčejné tužce skrývá odstínů šedé, které můžeme pro portrétování využít. Následoval složitější úkol: nakreslit portrét z profilu Pustily jsme se odhodlaně do práce. „Tohle nikdy nenakreslím,“ ozývalo se chvílemi místností. Přesto bylo vidět, jak se zlepšujeme.

Kreslení je možno se naučit

To nejlepší nás ale čekalo druhý den. Měly jsme zvládnout portrét velikosti A4. Lektorky nás informovaly o způsobu a postupu kreslení. Soustředily jsme se na velice detailní práci, ve které bylo potřeba hodně trpělivosti. „Nespěchejte, klidně jedno oko malujte i hodinu,“ vybízely nás lektorky, radily nám a podporovaly nás. Bylo zajímavé procházet se mezi stolky a dívat se na výtvory ostatních. Byly jsme navzájem překvapené, jak jsme se od předešlého dne zlepšily a měly jsme upřímnou radost z toho, co jsme se naučily. První obrázky byly hotové zhruba po čtyřech a půl hodinách. Někdo maloval i 6 hodin. Na závěr si lektorky naše výtvory vyfotily a na řadu přišla i společná fotografie. Prožily jsme dva krásné tvůrčí dny, těšily jsme se, až hotové portréty ukážeme svým blízkým doma a ohromíme je. Kdo z nás na začátku nevěřil, že to zvládne, mohl si připomenout motto kurzu: „Kreslení podobně jako psaní je dovednost, které je možno se naučit.
Kreativní centrum Pro svůj úsměv, pořádá své kurzy v Ateliéru Barvínek v Jihlavě, nově také v Brně a Českých Budějovicích. Metoda kreslení pravou mozkovou hemisférou je výsledkem práce celé řady vědců a odborníků z oblasti výzkumu mozku, výtvarného umění či psychologie. Mezi levou a pravou hemisférou jsou významné rozdíly. Levá ovládá logiku, myšlení, jsou v ní ukryta fakta a čísla. Pravá ovládá emoce, fantazii, jsou v ní skryty naše sny, intuice, kreativita, emoce. Ideální pro člověka by bylo, kdyby obě hemisféry fungovaly v rovnováze. Naše společnost je však orientovaná především na levou hemisféru, na logiku, analýzu, matematiku, slovní vyjadřování, pravá je opomíjena. Hana Korbičková
Hana Korbičková

Hana Korbičková

Pochází z malé vesnice Opatov, od svatby žije v Jihlavě. Po vystudování střední ekonomické školy pracovala jako účetní. Má hodného muže, dvě dospívající dcery, kocoura a psa. Baví ji rodina, psaní, malování, siesta v rozkvetlé zahradě, atd.
Maluje převážně olejem a vyzkoušela si i kresbu tužkou. Absolvovala kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Také občas vyrábí keramiku, plete z pedigu, vyrábí z fima, korálků a vyrábí smalty. Část svého volného času věnuje psaní fejetonů a básniček. Napsala knížku Cesta na Bílou Rus aneb jak jsem nevěřila svým očím. Všem těmto aktivitám se nevěnuje nijak intenzivně, jsou spíše zpestřením jejího života. Hlavně se totiž ráda stará o svou rodinu – o manžela a dvě dcery. Její inspirací je také její pokojový kocourek Rózík.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2019 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |