Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Sex a antidepresiva? Co vám doktor neřekne!

12. 4. 2012

Antidepresiva a léky proti úzkosti dnes užívají desítky milionů lidí po celém světě a určitě dokáží pomoci proti depresi a úzkostným stavům. Ne všichni však ví, co tyto léky dokáží provést s vaším sexuálním životem. Výzkumy říkají, že rozvoj sexuálních dysfunkcí při léčbě antidepresivy je různý při rozličných typech antidepresiv. Jejich výskyt je převážně závislý na dávce. Samotný výskyt sexuálních dysfunkcí v rámci léčby antidepresivy se pohybuje v rozmezí 25 – 45 %, dokonce bývá uváděno až 60 – 90 % léčených pacientů. V průměru se výskyt sexuálních dysfunkcí při léčbě antidepresivy pohybuje okolo 60 %. Větší množství problémů nalézáme u mužů, u žen zas bývá postižení závažnější. Přitom je třeba vzít v potaz skutečnost, že ženy jsou méně než muži ochotné se svěřovat se o svých sexuálních obtížích.

Psychiatři a další lékaři o tomto problému vědí, ale většinou zvolí vyčkávací taktiku a  pacientům o vlivu těchto léků na sexuální prožívání nic neřeknou. Prostě lék předepíší a pak čekají, zda si pacient začne časem na tyto problémy stěžovat. S depresí je to tak, že sama o sobě snižuje sexuální touhu. Antidepresivem se podaří depresi zvládnout, ale sexuální život se už nevrátí do stejných kolejí jako před nemocí. Dobrým indikátorem vedlejšího účinku léku je opoždění orgasmu, které se velmi často vyskytuje např. při užívání antidepresiv ze skupiny SSRI. Psychiatři uvádějí, že opoždění orgasmu u muže může vlastně partnerskému milování prospět, obzvlášť pokud muž trpěl předčasnou ejakulací. Jakou výhodu však z oddálení vlastního vyvrcholení mají ženy, na to jsem ještě nepřišla a vnímám to jako dost závažný problém. Nehledě na to, že často žena nedosáhne orgasmu vůbec.

Nabídka farmakologických přípravků je v dnešní době široká a co jednoho v posteli odrovná, druhému naprosto vyhovuje. Sama musím užívat antidepresiva již několik let a zkušenosti v oblasti sexu s nimi mám opravdu převážně negativní. Doba hledání a zkoušení se pohybuje spíše v měsících i letech a vždy se jako priorita bere léčba základního onemocnění, tedy deprese. Řešení druhotně vzniklé sexuální dysfunkce způsobené psychofarmaky je myslím bohužel často lékaři vnímáno jako jakýsi nadstandard.

Jako zásadní otázku vnímám, nakolik otevřeně by měli lékaři hovořit s pacientem či pacientkou o negativních účincích léků na jejich sexuální život. Nelíbí se mi všeobecně panující praxe, že to prostě nedělají. Pevně doufám, že tak jednají v dobré víře, aby nakonec výsledek takové debaty nebyl kontraproduktivní. Aby si třeba úzkostnější pacient upozorněn na možné komplikace problém sám nakonec nepřivolal. Když už se to tedy nedozví předem, měl by mít pacient ke svému lékaři takovou důvěru, aby se mu s případným problémem v sexuálním životě mohl svěřit. V ten moment už by neměl být prostor na nic jiného než na mnou výše propagovanou upřímnost a společné hledání řešení. A to existuje! Mezi všeobecné zásady léčby sexuálních dysfunkcí navozených antidepresivy je potřebné zařadit vhodný výběr antidepresiva s poukázáním na moderní medikamenty, které jen minimálně postihují sexuální funkce na základě svých farmakologických vlastností. Další strategií je redukce dávek antidepresiva na minimální možnou účinnou dávku, vyčkání na adaptaci léku, použití farmakologických antidot, psychoedukace, partnerské poradenství či specifické sexuální techniky a nácviky. To jen ve stručnosti. Myslím si, že je mimořádně důležité, aby pacienti měli informaci, že se problém může objevit a také, že se s ním dá něco dělat. Panující váhavost psychiatrů a ostatních lékařů mluvit o této problematice podle mně vůbec není na místě. Ptejte se a můžete se tak svého trápení v sexuálním životě zbavit!

Komentáře

 • Jordanrot

  vloženo 22.11.2017 19:17:01

  Добрый день!
  Как вы считаете, положительные упоминания о вас
  в сети увеличивают ваши продажи?
  Мы знаем, что ваши клиенты интересуются тем, что пишут о вас в сети.
  У нас есть отличное решение для вас - написание и размещение положительных
  комментариев о вас в интернете.
  По ссылке вы можете заказать отзывы с хорошей скидкой
  Заманчиво?

  http://clck.ru/C4mKx

 • Jordanrot

  vloženo 22.11.2017 16:06:35

  Здравствуйте!
  Как вы считаете, положительные отзывы о вашей компании
  в сети увеличивают ваши продажи?
  Мы уверены, что ваши клиенты интересуются тем, что пишут о вас в интернете.
  У нас есть замечательное решение для вас - написание и размещение положительных
  отзывов о вас в интернете.
  По ссылке вы можете сделать заказ отзывов с хорошей скидкой
  Что скажете?

  http://clck.ru/C4mKx

 • JosephDog

  vloženo 20.11.2017 07:09:11

  Интернет дарит людям много возможностей: общение, обучение, поиск, работа, купля-продажа и т.д. Таит также в себе и опасности, так как в сети много мошенников.Поэтому нужно внимательно относится к всему что мы делаем и тогда от интернета мы будем только пользу получать. много полезной информации об интернете и его возможностях можно найти на сайте http://interesu.ru/

 • DuaneHeiva

  vloženo 24.10.2017 09:54:02

  Pq Интернет магазин кошельки женские с многими отделениями интернет магазин
  , Где рядом купить кошельки женские sergio valentini интернет магазин

 • RosarioceP

  vloženo 20.10.2017 07:35:49

  Ykwjoxlbl
  Интернет магазин кошельки женские фирмы wanlima cevrb
  , Купить чем отличаются мужские и женские кошельки

 • Stevenlex

  vloženo 19.10.2017 07:41:01

  test_soft_del

 • JamesSkara

  vloženo 13.10.2017 13:39:12

  Yuhhydvct
  Где я могу купить кошельки женские домино, Купить женские кошельки в сити парк град

 • Kevinjat

  vloženo 12.10.2017 10:47:23

  Sghfkweix
  Где я могу купить стильные и модные http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/ - кошельки портмоне женские, Дешево женские кошельки фирмы mulberry

 • JimmyStame

  vloženo 11.10.2017 14:00:44

  test soft

 • Larrytub

  vloženo 27.4.2017 19:33:03

  join the new social casino guide

Přidat komentář...

Naši partneři:

Helpnet Green Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2017 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |