Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Sex a antidepresiva? Co vám doktor neřekne!

12. 4. 2012

Antidepresiva a léky proti úzkosti dnes užívají desítky milionů lidí po celém světě a určitě dokáží pomoci proti depresi a úzkostným stavům. Ne všichni však ví, co tyto léky dokáží provést s vaším sexuálním životem. Výzkumy říkají, že rozvoj sexuálních dysfunkcí při léčbě antidepresivy je různý při rozličných typech antidepresiv. Jejich výskyt je převážně závislý na dávce. Samotný výskyt sexuálních dysfunkcí v rámci léčby antidepresivy se pohybuje v rozmezí 25 – 45 %, dokonce bývá uváděno až 60 – 90 % léčených pacientů. V průměru se výskyt sexuálních dysfunkcí při léčbě antidepresivy pohybuje okolo 60 %. Větší množství problémů nalézáme u mužů, u žen zas bývá postižení závažnější. Přitom je třeba vzít v potaz skutečnost, že ženy jsou méně než muži ochotné se svěřovat se o svých sexuálních obtížích.

Psychiatři a další lékaři o tomto problému vědí, ale většinou zvolí vyčkávací taktiku a  pacientům o vlivu těchto léků na sexuální prožívání nic neřeknou. Prostě lék předepíší a pak čekají, zda si pacient začne časem na tyto problémy stěžovat. S depresí je to tak, že sama o sobě snižuje sexuální touhu. Antidepresivem se podaří depresi zvládnout, ale sexuální život se už nevrátí do stejných kolejí jako před nemocí. Dobrým indikátorem vedlejšího účinku léku je opoždění orgasmu, které se velmi často vyskytuje např. při užívání antidepresiv ze skupiny SSRI. Psychiatři uvádějí, že opoždění orgasmu u muže může vlastně partnerskému milování prospět, obzvlášť pokud muž trpěl předčasnou ejakulací. Jakou výhodu však z oddálení vlastního vyvrcholení mají ženy, na to jsem ještě nepřišla a vnímám to jako dost závažný problém. Nehledě na to, že často žena nedosáhne orgasmu vůbec.

Nabídka farmakologických přípravků je v dnešní době široká a co jednoho v posteli odrovná, druhému naprosto vyhovuje. Sama musím užívat antidepresiva již několik let a zkušenosti v oblasti sexu s nimi mám opravdu převážně negativní. Doba hledání a zkoušení se pohybuje spíše v měsících i letech a vždy se jako priorita bere léčba základního onemocnění, tedy deprese. Řešení druhotně vzniklé sexuální dysfunkce způsobené psychofarmaky je myslím bohužel často lékaři vnímáno jako jakýsi nadstandard.

Jako zásadní otázku vnímám, nakolik otevřeně by měli lékaři hovořit s pacientem či pacientkou o negativních účincích léků na jejich sexuální život. Nelíbí se mi všeobecně panující praxe, že to prostě nedělají. Pevně doufám, že tak jednají v dobré víře, aby nakonec výsledek takové debaty nebyl kontraproduktivní. Aby si třeba úzkostnější pacient upozorněn na možné komplikace problém sám nakonec nepřivolal. Když už se to tedy nedozví předem, měl by mít pacient ke svému lékaři takovou důvěru, aby se mu s případným problémem v sexuálním životě mohl svěřit. V ten moment už by neměl být prostor na nic jiného než na mnou výše propagovanou upřímnost a společné hledání řešení. A to existuje! Mezi všeobecné zásady léčby sexuálních dysfunkcí navozených antidepresivy je potřebné zařadit vhodný výběr antidepresiva s poukázáním na moderní medikamenty, které jen minimálně postihují sexuální funkce na základě svých farmakologických vlastností. Další strategií je redukce dávek antidepresiva na minimální možnou účinnou dávku, vyčkání na adaptaci léku, použití farmakologických antidot, psychoedukace, partnerské poradenství či specifické sexuální techniky a nácviky. To jen ve stručnosti. Myslím si, že je mimořádně důležité, aby pacienti měli informaci, že se problém může objevit a také, že se s ním dá něco dělat. Panující váhavost psychiatrů a ostatních lékařů mluvit o této problematice podle mně vůbec není na místě. Ptejte se a můžete se tak svého trápení v sexuálním životě zbavit!

Komentáře

 • Larrytub

  vloženo 27.4.2017 19:33:03

  join the new social casino guide

 • tomas

  vloženo 21.2.2017 20:58:33

  Kdyz beru antidepresiva jak zlepsit chut na sex?

 • petra

  vloženo 6.1.2017 14:53:58

  Manžel už několik let užívá pram. Všude čtu, že antidepresiva sexuální libido snižují. U něj právě naopak. Sex může mít každý den a ještě k tomu také bokem a pořád neuspokojený "do syta". Jsem zoufalá může to být následkem léků? Nebo mám důvod hledat jinde?

 • Lenka

  vloženo 29.11.2016 01:21:55

  Mam stitnou zlazu beru anti depresiva sem po zakroku delohi us 25let nemam chut na sex manzel se chce semnou rozejit ikdis vi ze muj zdravotni stav je cim dal tim vic horsi comam delat

 • Lenka

  vloženo 29.11.2016 01:14:38

  Mam stitnou zlazu beru anti depresiva sem po zakroku delohi us 25let nemam chut na sex manzel se chce semnou rozejit ikdis vi ze muj zdravotni stav je cim dal tim vic horsi comam delat

 • Kačka

  vloženo 31.10.2016 20:26:40

  SSRI beru už delší dobu a udělat si dobře každý večer není problém...každý reagujeme na léky jinak

 • Pavel

  vloženo 10.9.2016 18:15:52

  Určitě musím doporučit webové stránky www.dokonalaerekce.cz , kde se dozvíte mnohem více informací i to jak se poruch erekce zbavit.

 • Vašek M.

  vloženo 9.9.2016 14:18:23

  Marcela 15.8.2016
  Vzala jsi to hákem, příroda proti přírodě. Takovou ženskou bych chtěl.
  Fakt bomba :-)
  Protože mi neni zrovna nejlíp (což potvrzuje to, že jsem se prosurfoval až sem) hledám jak z toho stavu ven a tohle mě nenapadlo. Manželka je téměř frigidní a tak zkusim posílit to, co už stejně dělám :-)

 • Marcela

  vloženo 15.8.2016 20:24:21

  Mne zadny prasky nezabiraly... Na nic jsem nemela chut. Doslova jsem se proonanovala do normalu. Jako spravna slepice jsem si na webu precetla, ze sex je nejlepsi antidepresivum. A ono na tom fakt neco je..

 • sexjedulezity

  vloženo 12.7.2016 14:55:22

  Drive jsem uzival sertralin. Po par mesicich jsem si uvedomil problem s vyvrcholenim. Nekdy to ani neslo. Kdyz jsem vylecil uzkosti z danych situaci, byl jsem v sexu precitlively asi dva mesice, ale pak se vse vratilo do normalu. Kdyz jsem zacal brat SSRI opet tentokrat kvuli depresi, okamzite za par dnu jsem si uvedomil opet i problem s vyvrcholenim. S xanaxem tento problem vubec nebyl (ale ten neni na delsi obdobi). Tak ale verim, ze jsou typy leku, kterymi to jde vyresit bez ztraty sexu.

Přidat komentář...

Naši partneři:

Helpnet Green Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2017 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |