Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Cukr

8. 2. 2019

Nejznámější cukr je glukóza. Základem je šest uhlíků spojených pomocí kyslíku jakž takž do kruhu. Z řetězce glukóz je složen základní stavební materiál rostlin celulóza. U krav v žaludku jsou speciální mikroorganismy, které napomáhají štěpit právě celulózu. Člověk jako všežravec – labužník není schopen celulózu štěpit a je vyloučena z těla jako součást vlákniny. Látkou, kterou dokáže člověk štěpit je škrob. Je to polysacharid - zásobní látka mnohých rostlin. A člověk ho štěpí na jednodušší cukry až na glukózu. Sacharidy dělíme na monosacharidy a polysacharidy složené z více jednotek monosacharidů.

Základem monosacharidů je různý počet uhlíků. Ale jinak pospojované je má glukóza, jinak fruktóza neboli ovocný cukr. Enzym amyláza zvaná ptyalin, je enzym , který rozkládá v puse škrob. Proto např. rohlíky aniž by obsahovaly cukr, ale jen škrob, mohou sládnout na jazyku jako cukr. Škrobová zrna jsou obsažena v obilných semenech, ale škrob je obsažen třeba i ve fazolích nebo v bramborových hlízách. U některých lidí je omezena schopnost rozkládat glukózu zvaná jako cukrovka. Hormon, který pomáhá štěpit glukózu je inzulin. Inzulin se vytváří ve slinivce břišní neboli pankreasu. Objevitel inzulinu dělal pokusy u psů právě se slinivkou břišní. Lidé s cukrovkou si musí měřit obsah cukru v krvi, aby si podle toho píchali odpovídající množství inzulinu. Cukrovku je možné zejména v počátečních stadiích léčit pouhou dietou. Dobré je nahradit potraviny s obsahem škrobu jako zásobní látkou např. potravou složenou z rostlin, které mají zásobní látku inulin, která se vyskytuje u celé čeledi rostlin zvaných Hvězdnicovité neboli Asteraceae. Tam patří třeba pampeliška, slunečnice, nebo příbuzný slunečnice – topinambur s chutnými hlízami, které jsou odolné vůči mrazu na rozdíl od brambor. Mezi Asteraceae patří i třeba čekanka, ze které se dříve dělalo cikorkové kafe.

V historii lidstva se vyskytovaly okruhy lidí, které se věnovaly spíše lovu, než zemědělství. Nabízí se myšlenka, že lidé s cukrovkou jsou potomky starých lovců mamutů, kteří měli k pěstování obilí daleko. Nepotřebovali tedy odbourávat škrob, jako dnešní lidé.

Váhomírka

Váhomírka

Poslední články autora

Škola svobody 177x, 22.11.2018
Test IQ 140x, 4.1.2019
Hospitalizace a léky 90x, 18.4.2019

Komentáře

  • Pavel Matia

    vloženo 3.5.2019 11:54:06

    Monosacharidy se liší hlavně prostorovou orientací OH skupin v pěti a šestičlenných uhlíkových kruzích, v cyklu je zastoupen vždy jeden kyslík. Základem je tedy furanový či pyranový skelet. Jedním z prostorových uspořádání se označuje právě názvy gluko, nebo frukto... tyto názvy jsou příklady stereodeskriptorů. Další mohou být manno, alllo, altro, gulo, galakto, talo , ribo, arabino, xylo, lyxo, psiko, sorbo, tagato atd.

Přidat komentář...

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2019 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |