Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Lenka Nováková – protože jsem zootechnička, tak na obrázcích jsou většinou zvířata

Během svého pestrého života si tato rodačka z Kladna vytvořila velmi osobitý výtvarný projev. Přinášíme vám nyní s Lenkou rozhovor.
Lenka Nováková – protože jsem zootechnička, tak na obrázcích jsou většinou zvířata Kolik let už maluješ? Malovala jsi vždy hlavně zvířata?
Doopravdy maluji tak od roku 2000, jinak na základní škole jsem měla z výtvarné výchovy jedničku, protože jsem zootechnička, tak na obrázcích jsou většinou zvířata. Tvoje obrázky jsou ideální jako ilustrace nějaké dětské knížky. Zkoušela jsi někdy někoho z některého nakladatelství oslovit a svoje práce mu představit?
Zkoušela jsem u jedné firmy prodat svoje nápady na dětské omalovánky, ale nakonec z toho sešlo. Mám ale vyrobenou jednu dětskou knížku. Jakou techniku při "výrobě" obrázku používáš? Mohla by jsi to blíže popsat?
Obrázky vyrábím pomocí počítače v Adobe Photoshopu, nejprve je nakreslím černou fixou na bílý papír, naskenuji do počítače a tam obrázky vybarvím.Výhoda je ta, že lze pak vytisknout i několik ks najednou.

Malovala jsi i podle živých zvířat - třeba v ZOO?
Spíš maluji podle fotografické předlohy, která se moc nehýbá :)

Tvé obrázky jsou velmi výtvarně vyspělé - jak jsi se k takové technice dopracovala? Jsi samouk nebo máš nějakou výtvarnou školu či školitele?
Jsem samouk a maluji podle svých nápadů.

Velmi pozitivní je barevnost tvých obrázků - jakou barvu máš nejraději? Používáš často i barvu fialovou?
Mám ráda oranžovou barvu a proti fialce vůbec nic nemám :)

Má na tebe fialová barva nějaké specifické působení - s čím si ji spojuješ?
Fialová barva na mě působí jako relax.

Říkala jsi, že vidíš věci, lidi a fenomény, které v realitě neexistují. Co jsi kupříkladu viděla a jaký jsi z toho měla pocit? Můžeš nám popsat nějakou takovou "příhodu"? Jak poznáš, co je reálné a co nikoliv? Viděla jsi např. někdy člověka, který ve skutečnosti neexistoval? Dokážeš s takovými "zjeveními" i komunikovat?
Většinou mívám vidinu několika lidí, kteří se právě baví o mě a nějakým nevhodným způsobem mě kritizují. A to je právě ta ataka mé nemoci.

Viděla jsi někoho, kdo již zemřel?
To ne.

Zdá se mi, že nejčastěji maluješ pejsky. Máš doma nějakého takového domácího mazlíčka?
Měli jsme fenku pudlika apricot minulý rok zemřela na selhání ledvin, dožila se čtrnácti let, čtyřech měsíců a čtyřech dnů. Jinak se mi líbí plemeno pejska pražského krysaříka a také labrador pískové barvy.

Můžeš napsat něco konkrétnějšího o tvém vztahu ke koním? Jezdila jsi na koních? Setkala jsi se přímo s prací s koňmi?
Na koně jsem chodila od svých jedenácti let, když mi bylo čtrnáct, tak mi na ježdění půjčovali i závodní koně, takže jsem si skočila i nějakou tu překážku. Dokonce jsem jednou i řídila kočár s dvojspřežím vraníků. Ve věku 24 let jsem měla půjčenou kobylku anglického plnokrevníka, takže jsem zkusila i jakési dostihy.

Kdy vlastně propukla tvoje nemoc? Co ji zpustilo - jaký zážitek?
Paranoidní schizofrenie u mě propukla v roce 2000, měla jsem často chřipky, zhubla jsem a okolí mne podezíralo z neschopnosti a lenosti.

Bydlíš sama nebo s rodiči?
Bydlím i s bratrem a rodiči.

Pomáhá ti práce pro občanské sdružení "Dobré místo"? Je ti dobře mezi podobně postiženými lidmi?
Práce na Dobrém místě mi pomáhá dost, myslím, že mě ti lidé co jsou okolo mne plně chápou.

Vystudovala jsi Střední zemědělsko-technickou školu v Rakovníku. Tehdy jsi byla ještě v pořádku? Má Rakovník určitou specifickou atmosféru pro člověka s výtvarným talentem? Je tam nějaká významná historická památka, kterou jsi si oblíbila?
V Rakovníku jsou dvě goticky postavené brány, tuším že jedna se jmenuje Pražská, ale nejsem si jistá, kdyžtak mě opravte.V Rakovníku jsem studovala na internátě celkem čtyři roky a tehdy jsem o své nemoci vůbec nic nevěděla.

K jakému druhu umění máš nejbližší vztah? Chodíš na výstavy?
Když je čas, tak ráda na nějakou tu výstavu zajdu.

V čem spočívá práce zootechnika? Co je její hlavní náplní? Co bylo tvojí hlavní náplní na Státním statku Kladno?
Zootechnik většinou pomáhá s reprodukcí zvířat. Mám pět vlastnoručně narozených telat. Podílí se také na výrobě mléka u skotu a práce s koňmi je hlavně pod sedlem na jízdárně.

Jakou zkušenost máš s psychiatrickými léčebnami?
V léčebně jsem byla třikrát - jednou v Bohnicích a podruhé a potřetí v Dolních Beřkovicích. Myslím, že mi tam personál pomáhal zvládnout nemoc dostatečně.

Jakou práci jsi zastávala v občanském sdružení Baobab?
Většinou jsem malovala na plátno,vyráběla šperky a svíčky a pletla košíky z pedigu.

Jaká byla práce v cestovní kanceláři?
Dost psychicky náročná.

Jak se ti líbí v Praze? Máš k Praze kladný vztah? A co Kladno? Je v Kladně nějaký "umělecký život"?
Na Prahu nedám dopustit, dokonce studuji, kde je jaký kostel nebo pamětihodnost. Na Kladně každým rokem probíhá výstava Kladenských dvorků, kde se scházejí umělci, sochaři a malíři.

Máš nějaké město, kde bys chtěla žít? Třeba i v zahraničí?
V zahraničí se mi líbí městečko Chamonix, které se nachází v Alpách pod Mont Blancem.

Maluješ i na plátna? Nebo spíše jen menší obrázky na papír?
Maluji i temperou na plátno.

Měla jsi již nějakou výstavu - a popřípadě kde?
Letos v červnu to byly právě Kladenské dvorky odkud je i má fotografie.

Chceš uveřejnit svoje www stránky u nás na webu? Pokud ano - jaká je jejich adresa?
Ano. www.somethingsmall.cz

Mluvíš plynně francouzsky. Využila jsi někdy tuto dovednost? Byla jsi ve Francii?
Plynně francouzsky zas tak nemluvím, ale docela se dorozumím. Když mi bylo dvacet, tak jsem s partou lidí byla na Mont Blancu v Savojských Alpách, kde jsem navštívila právě město Chamonix.Ten cizí jazyk je třeba stále trénovat. V současnosti se učím angličtinu.


(jak)

Bc. Lenka Nováková

Narozena 1974 v Kladně

Původním povoláním zootechnička, má velmi kladný vztah ke zvířatům, což je vidět i v její výtvarné tvorbě. Postupně během života prošla řadou zaměstnání. Aktuálně pracuje pro Dobré místo, o.s. }

Art Brut pohledy

Výtvarným projevům lidí s psychickým onemocněním věnují pozornost různí specialisté – teoretici umění, galeristé, psychiatři a psychologové, publicisté i další (školení) umělci. Také mnozí autoři děl zařazovaných k art brut o své tvorbě přemýšlejí a skrze ni hledají cestu k sobě i k okolnímu světu. V podrubrice Pohledy najdete rozhovory s autory publikovaných obrazů a kreseb i zamyšlení nad art brut od dalších lidí, kteří k tomuto druhu umění mají co říct.

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2019 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |